Home

About SCPSC

Contact Us

Programs

Schedules 

Registration

Calendar 

Club Events

Coaching

Testing

Volunteering

Newsletters

Photo Gallery

Links

Last updated Apr. 28/14

Competitions & News

Skating Club of Western New York Competition Results (May 17-18/14)

Caitlain Ball & Madelyn Jones - Fiesta Shadow Dance  - 1st place

Brooke Farrell  - Preliminary Showcase Group B - 1st place

Christina Hazell - Adult Bronze Freeskating -1st place

Emily Weightman -Preliminary Music Interpretation  -1st place

Emily Weightman -Preliminary A Freeskating Group B  -1st place

Holly Branigan  -Killian Solo Dance -  2nd place

Christina Hazell -Adult Footwork - 2nd place

Christina Hazell -Adult Pre-Bronze CM  -2nd place

Brayden Hockley -Juvenile Boys Test Track Free -2nd place

Arline Killam -Adult Bronze Freeskating  -2nd place

Faith Lewis  -Preliminary A Freeskating Group A -2nd place

Faith Lewis -Preliminary CM Group B  -2nd place

Holly Branigan  -Open Music Interpretation -3rd place

Holly Branigan  -Quick Step Solo Dance -3rd place

Phoebe Gatsis -Pre-Preliminary Spins Group C  -3rd place

Ashley Hamburger & Riley Sawyer - Rocker Foxtrot Shadow Dance  - 3rd place

Arline Killam  - Adult Pre-Bronze CM  - 3rd place

Arline Killam - Adult Footwork - 3rd place

Riley Sawyer - Jr. Showcase Group A - 3rd place

 Amy Wu - Jr. Showcase Group B - 3rd place

Sara Currie                                                          Pre-Preliminary Jumps Group C                 4th place

Madelyn Jones                                                 Pre-Preliminary Spins Group D                   4th place

Faith Lewis                                                          Preliminary Showcase Group A                  4th place

Faith Lewis                                                          Preliminary Spins Group C                            4th place

Riley Sawyer                                                      Juvenile Music Interpretation                    4th place

Emily Weightman                                             Preliminary Showcase Group B                  4th place

Lauren Balke                                                      Preliminary Test Track Free Group A       5th place

Caitlain Ball                                                         Preliminary Test Track Free Group C        5th place

Caitlain Ball                                                         Pre-Preliminary Jumps Group E                 5th place

Caitlain Ball                                                         Pre-Preliminary Spins Group D                   5th place

Holly Branigan                                                   Senior Showcase                                              5th place

Sara Currie                                                          Preliminary Test Track Free Group B        5th place

Pick-4:  Ashley Hamburger, Brayden Hockley,Cassie Nielsen, Riley Sawyer       Juvenile Teams                                                 5th place    

Other great skates by our skaters-  Cassie Nielsen, Madison McKay, Stephanie Hintermeister     

Ursula Lehming Scarboro Skate Results 

Emily Weightman – Preliminary Development Freeskate Group 8 – 1st place

Holly Branigan – Jr. Silver Women STARskate Group 2 – 2nd place

Holly Branigan – Silver Interpretive Group 2 – 2nd place

Faith Lewis – Preliminary Development Freeskate Group 4 – 3rd place

Honorable Mention:

Lauren Balke – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 1 – 4th place

Sara Currie – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 6 – 4th place

Phoebe Gatsis – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 5 – 4th place

Faith Lewis – Preliminary Elements Group 1 – 5th place

Emily Weightman – Preliminary Elements Group 2 – 5th place

Faith Lewis – Pre-Introductory Interpretive Group 3 – 6th place

Holly Branigan – Silver Triathlon – 7th place

Phoebe Gatsis – Preliminary Solo Dance Group 1 – 7th place

Riley Sawyer – Jr. Bronze Development Freeskate Group 5 – 7th place

Sakeenah Sulaiman – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 6 – 7th place

Samantha Butt – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 6 – 8th place

Brooke Farrell – Pre-Introductory Interpretive Group 3 – 8th place

Riley Sawyer – Introductory Interpretive Group 1 – 8th place

Emily Weightman – Pre-Introductory Interpretive Group 2 – 8th place

Rachel Wildridge – Pre-Introductory Interpretive Group 1 – 8th place

Brooke Farrell – Preliminary Development Freeskate Group 9 – 9th place

Thornhill Fun Competition

Faith Lewis - 1st Pre-Introductory Interpretive flight #2

Emily Weightman - 2nd Pre-Introductory Interpretive flight #4

Riley Sawyer & Brayden Hockley - 3rd Senior Bronze Dance

Emily McElheran - 3rd Preliminary Solo Dance flight #3

Phoebe Gatsis - 3rd Pre-Preliminary Development Freeskate flight #15

Honourable mention to 

Cassie Nielson – Introductory Interpretive Group 2 – 4th place

Riley Sawyer – Introductory Interpretive Group 3 – 4th place

Phoebe Gatsis – Preliminary Solo Dance Group 4 – 5th place

Natalia Savor and Emily Weightman – Group/Family Showcase Group 5 – 5th place

Lauren Balke – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 1 – 6th place

Emily McElheran – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 13 – 6th place

Stephanie Hintermeister – Pre-Preliminary Development Freeskate Group 12 – 7th place

Cassie Nielson and Riley Sawyer – Group/Family Showcase Group 5 – 7th place

Samantha Butt – Pre-Preliminary Development Group 16 – 8th place

Larissa Forde – no skate

Adult Canadian Championships

Christina Hazell - 1st Introductory freeskate

2013-14 COS Competition Event & Results Link

March Mania

Cassie Nielsen - 2nd Pre-Introductory Interpretive flight #4

Emily Weightman - 3rd Pre-Introductory Interpretive flight #2

Emily Weightman - 3rd Senior Bronze Solo Dance

Holly Branigan - 3rd Silver Interpretive

Lauren Balke - 3rd Introductory freeskate flight #1

Great effort - Caitlain Ball

Adult Showcase

Christina Hazell - 1st Introductory freeskate

Central Ontario Starskate Championships

Congratulations on a great effort in this very tough competition to Holly Branigan, Faith Lewis, Cassie Nielsen and Emily Weightman

Lindsay Future Stars Competition Results

Cassie Nielsen - 1st Preliminary Women flight #6

Larissa Forde - 2nd Pre-Preliminary A flight #1

Rachel Wildridge and Lauren Balke - great skates 

Oshawa Winterskate

 Holly Branigan Silver Triathlon honourable mention

2014 Winter Glitters Results - Congratulations to the following skaters:

Faith Lewis - 1st Pre-Introductory Interpretive

Faith Lewis - 2nd Preliminary Development Women flight #1

Emily Weightman - 2nd Pre-Introductory Interpretive

Phoebe Gatsis - 2nd Introductory Women flight #3

Phoebe Gatsis - 2nd Pre-preliminary solo dance

Cassie Neilsen - 3rd Preliminary Development Women flight #5

Riley Sawyer - 3rd Introductory Interpretive

Brooke Farrell - 3rd Pre-Introductory Interpretive

Owen Weightman - 3rd Canskate Red Men

Emily Weightman - 3rd Preliminary Development Women flight #2

Sara Currie & Madison McKay - Pre-Preliminary team elements

Faith Lewis & Emily Weightman - Preliminary team elements

Riley Sawyer & Cassie Neilsen - Sr. Bronze Ice Dance Couples exhibition

Riley Sawyer & Ashley Hamburger - Jr. Bronze Showcase exhibition

Honourable mention to Amelie Narine, Emily McElheran, Stephanie Hintermeister, Samantha Butt, Suzanne Tewnion

2013 Keswick - Results

Congratulations  to the following skaters:

Emily Weightman - 1st Preliminary Elements B group 3

Brayden Hockley - 1st Preleminary Elements men

Holly Branigan - 2nd Silver Interpretive

Faith Lewis - 2nd Preliminary Elements A group 1

Brayden Hockley - 2nd Jr. Bronze development men

Lauren Balke - 2nd Introductory elements group 1

Faith Lewis - 3rd Pre-Introductory Interpretive group 1

Sara Currie - 3rd Pre-Preliminary development group 8

Honourable mention to Cassie Neilsen, Riley Sawyer, Phoebe Gatsis, Caitlain Ball, Larissa Forde and Brooke Farrell

_______________________________________________________________________________________________

Congratulations to Holly Branigan who competed at the 2013 Skate Ontario Starskate Championships in the Silver Womens Triathalon event in Fort Erie, Ontario on March 22-23.  Holly qualified to skate in this event by placing 3rd at the Starskate Challenge in Brampton on Feb. 22-24.

Congratulations to Faith Lewis in being named to the COS Primary Stars team for the 2013-2014 season!


Direct your questions to: Competition@SkateCanada-Pickering.com

Congratulations to our 2011-2012 Free Skate team representing the Pickering Skating Club!!!

Holly        Alison       Brooke   Brayden   Alex        Nicholas

Faith        Madison   Cassie      Kaitlyn    Melissa    Emily

 Emily      Emily      Keeonna     Sydney     Natasha